İSG Önlisans Mezunu Oldum Şimdi Ne Yapmam Gerekiyor.

İSG Önlisans Mezunu Oldum Şimdi Uzmanlık İçin Ne Yapmam Gerekiyor.

İş Sağlığı Ve Güvenliği bölümü ön lisans mezunlarının ise C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için iş güvenliği sertifikası eğitimlerine katılması gerekir. C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimini tamamlayan adaylar girecekleri C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavı ile yetkinliklerini ispat ederek C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı unvanı elde etmiş olur. İSGGEP Eğitim Kurumları benzeri bir eğitim kurumunda C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı kursu görmeyip C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmeyen iş sağlığı ve güvenliği bölümü ön lisans mezunları ise tekniker olarak görev yapmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi İş Sağlığı Ve Güvenliği Ön lisans mezunlarının uzman olabilmelerinin tek yolu iş güvenliği sertifikası eğitimlerine katılmak ve akabinde C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmektir.

Evet… 2 Yıllık İş Sağlığı Ve Güvenliği Mezunu kişiler İş güvenliği uzmanı olabilmektedir. Bunun için bir takım şartları sağlaması gerekmektedir. bunları sağlamayan kişiler düzenlenen sınava katılma hakkı kazanamazlar bu şartlar;

  • 2 Yıllık örgün ya da açık’ tan İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünden mezun olması,
  • Mezuniyet sonrası C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı için ÇSGB – İSGGM tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alarak başarılı ve eksiksiz tamamlamanız,
  • Kurs sonrası ÖSYM tarafından C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına başvuru hakkı kazanarak başvurunuzu yapmanız,
  • ÖSYM Tarafından yapılan sınav dan 50 sorudan en az 35 soru yaparak 100 üzerinden en az 70 puan alarak başarılı olmanız gerekmektedir.

Aksi taktirde 2 İş Sağlığı Ve Güvenliği Mezunu kişilerin diploma unvanı İş Sağlığı Ve Güvenliği Teknikeri olarak geçmekte olup sınırlı çalışma alanlarında iş bulabilmektedirler.

 

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Az Tehlikeli sicile sahip işyerlerinde bireysel, tam zamanlı ya da OSGB bünyesinde C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı çalışmaları yapabilmektedir.

 

KURS ÖN KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×